kazakistan turizm haritası
19 Kasım 2018

Astana’da ve Almati’de nereleri gezelim?

ile admin

Nereleri gezelim?
Kazakistan’ın hemen hemen her şehri gezilecek değerde olsa da başkent Astana ve ülkenin en büyük şehri Almati kesinlikle rotanızda olması gereken iki şehir. İki şehre hava yoluyla ulaşımın olması da bu şehirlere kolaylıkla ulaşabilmenizi sağlıyor.

Astana’da gezilecek yerler
Astana, Kazakistan’ın ikinci büyük şehri ve ülkenin başkenti. Şehirdeki yapılanma nedeniyle, İshim Nehri sayesinde, kuzey ve güney olmak üzere ikiye ayrılan Astana’nın Sovyetler döneminden kalma yapıları kuzeyde yer alırken, yapılandırılmış yani yeni ve görkemli yapıları güneyde yer alıyor. İşte dünü ve bugünü harmanlayan Astana’da görmeniz gereken yerler:
Han Şatır : Kazakistan’ın en popüler alışveriş merkezlerinden olan Han Şatır,2010 yılından beri hizmet vermektedir. Dünyanın en büyük çadırı olma özelliğine sahip olan Han Şatır, 140.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.
Hazret Sultan Camii : Kazakistan’ın başkenti Astana’da bulunan bir camidir. 2012 yılında tamamlanmış olup Kazakistan ve Orta Asya’nın en büyük camisidir. Adını Hazret Sultan olarak da anılan Türk mutassavıf ve şair Hoca Ahmed Yesevi’den almaktadır.
National Museum of Kazakhstan : Kazakistan’ın en büyük müzelerinden olan 1931 yılında kurulmuştur. Kazakistan’da ortaya çıkarılan arkeolojik buluntular, Kazakistan’ın tarihi ve siyasi eserlerine ev sahipliği yapıyor.
The Baiterek Tower : Kazakistan’ın başkenti Almatı’da bulunana Bayterek Kulesi,105 metre yüksekliğiyle şehrin birçok noktasından görülebilen bir anıt kuledir.
Saken Seifullin Museum : Saken Seifullin, modern Kazak edebiyatı şair ve yazar ve ulusal eylemcinin öncüsüdür. Büyüleyici müze, yazarın eserlerini anıyor ama aynı zamanda bir araştırma merkezi olarak hizmet veriyor. 1988 yılında açıldı, şimdi “Kazakistan’ın tarihi ve manevi merkezlerinden biri” olarak adlandırıldı.
Nur-Astana Camii : Kazakistan’ın en büyük camisi olma özelliğine sahip Nur Astana Camii, bembeyaz cephesi ve altın rengi kubbesiyle dikkat çekiyor. Caminin yüksekliği ve uzunluğu Hz. Muhammed’in vahiy yaşı ve vefat ettiği yaşa göre belirlenmiştir.
Palace of Peace and Reconciliation : Farklı etnik kökenlere sahip birçok insanın bir arada yaşadığı Kazakistan’da, bunun bir sembolü olarak Hoşgörü ve Barış Piramidi inşa edilmiştir.35 bin metrekarelik alanda, 62 metre yüksekliğe sahip olan yapı piramit şeklinin yanı sıra camdan yapılmasıyla da dikkat çekiyor.
Museum of The First President Of The Republic Of Kazakhstan
Ile-Alatau National Park : Kazakistan dendiğinde aklınıza kurak topraklar geliyorsa, hafızalarındaki resmi silecek Alatau Ulusal Parkı ziyaret etmelisiniz.300 kuş türünün ve birbirinden güzel diğer canlılara ev sahipliği yapan bu ulusal parkı dilediğiniz her gün ziyaret edebilirsiniz.

Bunu da oku :  Kazakistan'da Latin Alfabesi

Almati’de gezilecek yerler
Almati, hiç kuşkusuz ki, ülkenin kalbi olan şehir. Kazakistan’ın tarihini, mimari eserlerini görme imkanı yanında doğa güzelliklerinin de kapılarını size açan bu şehirde mutlaka gitmeniz gereken yerler:
Central State Museum of Kazakhstan
Museum of Folk Music Instruments Named After Yihlasa
Panfilov Park : Şehir içinde popüler bir yeşil alan olan bu park, dinlenmek ve manzara seyretmek için oldukça güzel bir yer. Adını Moskova dışında Nazilerle savaşırken ölen ve Panfilov kahramanları olarak anılan Almaata piyade birliğine bağlı 28 askerden almış. Park içerisinde çeşitli heykeller de görebilirsiniz.
Zenkov Cathedral : Rus mimari örneğinin en güzel eserlerinden olan Zenkov Katedrali, şehrin görülmesi gereken noktaları arasında yer alıyor. Dünyanın tek ahşap katedrali olma özelliğine sahip olan Zenkov, 1904-1940 yılları arasında yapılmıştır.
Yeşil Pazar: Panfilov Park’a 5 dakika yürüme mesafesinde yer alan bu Pazar eskiden sebze meyve alım satımı yapılan bir yer olduğu için yeşil Pazar olarak adlandırılmış. Şimdi ise Orta Asya’ya has birçok ürün bulabileceğiniz, yerel ürünler satın alabileceğiniz, Almaata’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.
Medeu Skating Rink and Ski Resort : Karayolu ile ulaşabileceğiz bu kayak merkezi deniz seviyesinden 2200 metre yukarıda bulunuyor. Şehir merkezinden buraya varış yoğun trafiğin olmadığı zamanlarda yaklaşık 40 dakika sürüyor. 2011 kış olimpiyatlarına da ev sahipliği yapan bu merkez ılıman havası ve muhteşem manzarası ile şehrin en popüler kayak merkezi!
Arasan Hamamı: Panfilon Parkı’nın karşısında kubbeli büyük bir hamam! Rus Hamamı, Fin Hamamı ve Türk Hamamı gibi çeşitli tipte hamam deneyimi yaşayabilirsiniz. Havuza girip ve türlü türlü masaj da yaptırabilirsiniz.
Gorky Park: Panfilov Park’a ve Yeşil Pazar’a yakın bir konumda olan bu park, yürüyüş yapmak ve çocukları lunaparkta eğlendirmek için gezebileceğiniz bir yer. 100 hektarlık bir alana yayılmış olan park, adını Rus yazar Maxim Gorky’den almış. Merkez Park olarak da anılıyor şimdilerde.
Cumhuriyet Meydanı: Şehrin güneyinde kalan ve üzerinde altından heykelin olduğu bir anıt bulanan Almaata’nın ünlü meydanıdır. Resmi törenler, büyük halk eğlenceleri bu meydanda yapılıyor.
Kolsai Lakes
Almata Central Park
Saint Nicholas Cathedral
The Botanical Garden : Astana Valiliği’nin sol yaka bölgesinde yaklaşık 92 hektar alanda kurduğu Botanik bahçesi, kentin en nitelikli parklarından biri.
Iversky Seraphimovskiy Nunnery
Kok Tobe: Burası kentin güneydoğu eteklerinde yer alan dağlık bir bölge. Kok Tobe’den şehri gece veya gündüz seyredebilirsiniz. Teleferik ile ulaşabileceğiniz bu yerleşimde eğlence parkı, restoranlar gibi birçok şey de bulabilirsiniz.
Archeology Museum
Becet Ata Camii
Merkez Cami: Kazak nüfusunun yüzde 70’ini Müslümanlar oluşturuyor. Yapımı 1999 yılında tamamlanan bu cami Türk esintileri taşıyor ve Almaata şehrinin görkemli binalarından birisi. Ayrıca Kazakistan’ın en büyük camisi unvanına sahip!
Medeo : Kazakistan’da Almatı’da bulunan Medeo, dünyanın en yüksek buz pateni pistine sahiptir. Dağlar arasında açık havada buz pateni yapma keyfini sürebilirsiniz.10.000 metrekareden fazla alanda bulunana Medeo, deniz seviyesinden 1.691 metre yüksekliktedir. Medeo’yu haftanın her günü 10.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.
Almatı Hayvanat Bahçesi : Kazakistan’ın canlı çeşitliliğini yakından görmenize olanak sağlayan Almatı Hayvanat Bahçesi,21 hektarlık bir alanda hizmet vermektedir.
Altyn-Emel Ulusal Parkı : Farklı görünümlü kayaçları ve sahip olduğu canlı yaşam alanlarıyla şehrin popüler ziyaret noktalarından biridir

Bunu da oku :  Kazak Kelimesinin Etimolojisi

Nerede eğlenelim?
Ülkenin başkenti Astana’nın yapılandırılan yerleri eğlenmeye daha elverişli mekanlar doğurmuş. Khan Shatyr’da aqua park keyfini yaşayabilir, Abay Road Music Club’da kendinizi müziğin ritmine bırakabilirsiniz.

Almati’nin, Astana’dan daha eğlenceli bir şehir olduğu ise su götürmez bir gerçek. Doğa turlarına ya da aktivitelerine katılabileceğiniz gibi, sanatsal aktiviteler de eğlenmenizi sağlayacak kuvvetli bir seçenek. Ayrıca Almati’de bulunan Dacha Bar da mutlaka uğramanız gereken bir nokta.

Kazakistan Önemli Bilgiler
Başkent: Astana
Konuşulan Diller: Kazakça, Rusça
Para Birimi: Tenge
Saat Farkı:+3
Telefon Kodu: +7

5/5 - (6 votes)
(Visited 730 times, 1 visits today)